COVID -19

Podrobnější pokyny viz:

https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/?fbclid=IwAR0L6cCbb-fgFJlTy4xxRFyPsja7wZEvUQakp-8C6pzzfUBLte999Gfyums

V akutním onemocnění doporučuji:

vitamín C 2000 mg 2-3x denně, vitamín D 4000 IU denně, zinek 100 mg denně, Aspirin 500 1x denně, omega 3 mastné kyseliny, hodně tekutin a důsledný klidový režim

další pomocné léky dle příznaků, při vážných příznacích zavolat, tsejně tak, když se Váš stav nelepší.Milí pacienti,

současná doba je těžká pro nás i pro vás.

Říkala jsem si, že by nám všem možná trochu ulevilo pár informací...

Denně přijímáme 100-150 telefonátů, opravdu i když se nemůžete dovolat jsme v ordinaci, ale každý telefonát je nutné nejen vyřídit, ale i zapsat a vykonat s tím související administrativu- vypsání PN, zaslání žádanky, medikace apod.... a mezi tím přijímat další pacienty co přišli osobně (denně cca 30 lidí).

Pokud se nemůžete dovolat, můžete psát i emaily, ty vyřizuji v průběhu odpoledne, zatím co syn vypracovává své úkoly ze školy...:-)

Napadlo mě sepsat nejčastější dotazy a odpovědi, říkám si, že to možná ušetří nám práci a Vám nejistotu, když se nedovoláte:

Co dělat když mám příznaky infekce dýchacích cest?

Pokud chodíte do zaměstnání, tak zavolejte zaměstnavateli, že nepřijdete a izolujte se. Pokud můžete pracovat na home-office a nepotřebujete PN zahajte úlevovou léčbu ( Paralen, čaj, vitamíny, klid...). Pokud potřebujete neschopnost spojte se s námi. Když jste se nedovolali, zkuste to další den znovu, nejlepší doba je mezi 10-13 hodinou, pracovní neschopnost lze vyplnit až 3 dny zpětně, takže máte čas. Pokud se stále nemůžete dovolat napište mi email. Na ten Vám odpovím co nejdříve, ideálně napište i telefonní číslo, abych se s Vámi mohla spojit. V pracovní neschopnosti a izolaci musíte zůstat celkem 10 dní, je to nepodkročitelné minimum, takto předejte i zaměstnavateli, ať s tím počítá. Neschopnost ukončujeme, pokud jste 3 poslední dny bez příznaků. V případě, že máte po 3 dnech stále příznaky a nepolevují, spojte se s námi a domluvíme si další postup. PN lze zahájit i ukončit distančně. .

Co je normální průběh infekce a co už ne?

Můžete mít teploty 38-40 st 3- 4 dny- podávejte antipyretika (Paralen 6 hodin nebo Ibalgin á 6 hodin, pokud to nestačí pak střídejte Paralen a Ibalgin po 4 hodinách a mezi tím můžete dávat zábaly nebo koupele - koupel ve vodě o 2st studenější než je teplota Vašeho těla). Můžete mít i kolísavé teploty se zvýšením zejmena navečer.V případě, že Vaše teplota po 3- 4 dnech neklesá, pak nás zkontaktujte a domluvime si kontrolu. Bolesti svalů, kloubů, výrazná únava jsou součástí infekce, mohou trvat několik dní. Tlumte další příznaky- pokud máte rýmu užívejte anemizační kapky, na bolesti v krku pastilky, na suchý kašel antitusika, na vlhký kašel něco na odkašlání...hodně odpočívejte a pijte dostatek tekutin. Pokud máte zažívací potíže dodržujte dietu a ev.podávajte Endiaron. Když se Vás stav ani po 3-4 dnech nelepší ozvěte se nám a pozveme si Vás na vyšetření. Dodržujte námi stanovený termín vyšetření, musíme mít na sobě řádné ochranné pomůcky, hodiny máme pro infekční pacienty zvlášť vyčleněné. Pokud jste dušní, nemůžete pro krátký dech ani mluvit, kolabujete, okolí pozoruje, že jste zmatení, nepřijímáte ani tekutiny, pak volejte 155. Mezi další závažné příznaky patří také tepová frekvence nad 125/minutu, dechová frekvence nad 24/min, promodrání rtů, to je nutne absolvovat vyšetření v nemocnici.

Setkali jste se s člověkem, který byl pozitivně testován?

Než nám zavoláte zkuste se sami zamyslet, zda byl Váš kontakt rizikový nebo ne. Za rizikový se považuje kontakt bez roušky, na více než 15 minut a vzdálenost menší než 1,5 metru. Pokud žijete s nemocným ve společné domácnosti, pak se kontakty většinou za rizikové považují. Začněte v tomto případě i doma nosit roušku, co nejvíce se izolujte a dodržujte karanténu. Pokud potřebuje pracovní neschopnost- karanténu vystavit- kontaktujte nás, opět lze vystavit až 3 dny zpětně. Současně s vystavením karantény, která je 10 dní od pozitivního testu Vašeho kontaktu, Vám zašleme žádanku na test na COVID. Test by se měl provést ideálně 5-7 den karantény, pokud bude negativni ukončuje se karantena 10.den po kontaktu. Na test se po telefonátu s námi objednejte. V Brně se testuje zejména ve FN Brno a FNUSA, v nemocnici u Milosrdných bratří, novĕ také vyšetření provádí i na pojišťovnu laboratoř v Židenicích na Rokycanove ( https://www.e-gene.cz/testovani-na-covid19.html)-terminy jsou zatím nejlepší. Rezervační systém najdete na jejich webových stránkách jednotlivých nemocnic a laboratoří. Pokud se nezvládnete objednat, poproste nejprve někoho z rodiny, vnoučata jistě ráda pomohou a nám to velmi uleví.

Byl jsem pozitivně testován na COVID 19, co teď?

Zachovejte klid. Zahajte izolaci, pokud potřebujete pracovní neschopnost, zkontaktujte nás. Dodržujte klidový režim a nasaďte úlevovou medikaci, pijte dostatek tekutin, užívejte vitamíny. V izolaci musíte zůstat celkem 14 dní, můžeme ji ukončit když jste poslední 3 dny bez příznaků. Na konci izolace se test již nedělá. Pokud máte příznaky, izolace pokračuje do vymizení příznaků. V případě, že se Váš stav nelepší nebo spíše zhorší zkontaktujte nás. Zkontaktujte také zaměstnavatele a lidi, se kterými jste byli v rizikovém kontaktu- viz. výše. Hygieny nestíhají, pomozte jim. Nemám infekci, mohu přijít?Pokud máte jiné příznaky než známky infekce, nebojte se přijít v hodinách určených pro neinfekční pacienty- lépe opět předem zavolejte či napište. V případě že máme domluvený termín odběrů a nemáte infekci přijďte v ranních hodinách 7-8 hodin.

Drobnosti co lze odložit, prosím odložte.Pevne zdravi vam přeje kolektiv Ordinace Tuřany